Miasto jest siedzibą grupy etnicznej i religijnej Karaimów, sprowadzonych tu w średniowieczu z Krymu przez Wielkiego Księcia Witolda.
Około 5 km na południowy wschód od Trok leży poprzednia stolica Litwy, obecnie wieś Stare Troki. W latach 1413-1795 miasto było centrum województwa trockiego w Wielkim Księstwie Litewskim. Przed 1441 rokiem Troki uzyskały prawa miejskie magdeburskie. W 1609 katoliccy fanatycy spalili miejscowy meczet, świątynię protestancką i synagogę. Do 1939 znajdowało się na obszarze Polski w powiecie wileńsko-trockim ówczesnego województwa wileńskiego; siedziba wiejskiej gminy Troki. Troki były również garnizonem macierzystym Batalionu KOP "Troki". W 1938 sumptem państwa polskiego rozpoczęto w Trokach budowę Muzeum Karaimskiego, które istnieje do dnia dzisiejszego.
Zamieszkuje je obecnie ok. 5500 mieszkańców, z czego 61% to Litwini, 21% stanowią Polacy, a resztę stanowią przedstawiciele innych narodowości. W 1991 na terenie miasteczka i okolicznych terenów utworzono Trocki Historyczny Park Narodowy.